Prawie zerowe stopy procentowe. Co to oznacza dla spłacających kredyty?

the greenback 4122078 1280

Trzecia z kolei obniżka stóp procentowych w tym roku zaskoczyła większość ekspertów. Podstawowy wskaźnik, stopa referencyjna NBP, wynosi obecnie 0,1 proc. To najniższy poziom w historii, tylko mały krok dzieli nas od zera.

Porównania warunków lokat z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku, rosnące opłaty towarzyszące kredytom – takie będą zapewne niektóre konsekwencje kolejnego cięcia stóp procentowych. Nigdy dotąd wskaźniki nie były tak bliskie zera. Bankier.pl tłumaczy, co ta historyczna zmiana może oznaczać dla klientów instytucji finansowych.

Dla spłacających kredyty hipoteczne w złotych cięcie stóp oznacza spadek raty o kilka procent. Większość hipotek w Polsce opartych jest na zmiennej stopie procentowej i bazuje na wskaźnikach z rynku międzybankowego (WIBOR). Wskaźniki te zwykle podążają z kolei za stopami ustalanymi przez Radę Polityki Pieniężnej (chociaż zdarzały się, np. podczas poprzedniego kryzysu, wyjątki).

Zobacz:  Ekonomista: bank centralny musi odzyskać wiarygodność. Inaczej ceny będą wciąż rosnąć

Jeszcze w marcu 2020 r. WIBOR 3M wynosił około 1,7 proc. Po serii obniżek stóp zbliży się zapewne do poziomu ok. 0,3 proc. Jak to przekłada się na wysokość opłacanej raty? Kredytobiorca, który zaciągnął kredyt hipoteczny na 350 tys. zł, na 30 lat, z 2-punktową marżą:

  • Na początku marca 2020 r. płacił ratę w wysokości 1610 zł.
  • Po ostatniej obniżce płacić będzie 1345 zł.

– Łącznie rata kredytu obniżyła się o ponad 16 proc. Co miesiąc w domowym budżecie pozostawać będzie o ponad 260 zł więcej niż przed cięciami – komentuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

Dla oszczędzających na lokatach i kontach oszczędnościowych obniżenie stóp procentowych zwiastuje kolejne obniżki oprocentowania. Banki zapewne pozostawią „symboliczne” stawki – nie zdecydują się na zupełne pozbawienie klientów odsetek. Można oczekiwać, że porównania produktów depozytowych będą się rozgrywać na poziomie drugiego miejsca po przecinku. Przy okazji bardzo prawdopodobne jest uproszczenie cenników – utrzymywanie kilku typów np. rachunków oszczędnościowych nie będzie miało większego sensu, gdy oprocentowanie dzieli krok od zera.

Zobacz:  Inflacja i skutki lockdownu oraz trwająca pandemia coraz bardziej dają się we znaki Polakom

Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Stopy-procentowe-bliskie-zera-Co-to-oznacza-dla-klientow-bankow-7894320.html