Rekord bankowości mobilnej w Polsce

mobile banking 2a

Z bankowości mobilnej korzysta już 14,3 mln Polaków, z czego 12 mln używa do tego celu aplikacji – wynika z danych zebranych przez Bankier.pl. Coraz więcej osób rezygnuje z obsługi swoich finansów przez komputer. Banki mają już 6,5 mln klientów mobile only.

Bankowość mobilna cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Co kwartał Bankier.pl i PRNews.pl zbierają dane z banków na temat liczby użytkowników bankowości mobilnej. Z ostatniego raportu wynika, z kanału tego aktywnie korzysta już 14,3 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 12 mln używa w tym celu aplikacji mobilnych instalowanych w smartfonach. Pozostali wybierają wersje lite serwisów transakcyjnych lub systemy RWD.

Najwięcej użytkowników bankowości mobilnej ma PKO Bank Polski – blisko 3,6 mln. W ciągu ostatniego roku przybyło mu 676 tys. osób korzystających z banku w smartfonie. Na drugim miejscu jest mBank z liczbą 2,3 mln klientów mobilnych. Rok wcześniej miał ich o 307 tys. mniej. Trzecie miejsce zajmuje ING Bank Śląski, który ma 2,1 mln użytkowników bankowości mobilnej.

Zobacz:  Dłużnicy w średnim wieku z 32,6 miliarda złotych zaległości

– Klienci wybierają bankowość mobilną, ponieważ aplikacje bankowe dorównują już w zasadzie pod względem ilości funkcji systemom internetowym, a nierzadko mają ich więcej. Oprócz standardowych operacji typu zlecanie przelewu czy sprawdzanie salda, za pomocą smartfonów można dokonywać płatności, skanować rachunki czy zakładać lokaty. W większości banków możemy też zaciągnąć kredyt w smartfonie – mówi Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Rosnąca popularność kanałów elektronicznych nie pozostaje bez wpływu na strategie banków. Coraz więcej instytucji inwestuje w placówki bezgotówkowe, czyli oddziały, które nie prowadzą obsługi transakcyjnej. Banki wychodzą z założenia, że klienci wykonują większość operacji samodzielnie i nie potrzebują już wsparcia konsultanta do zlecenia przelewu czy wypłaty gotówki. To z kolei ma wpływ na poziom zatrudnienia i sieć placówek. Banki nie ukrywają, że wzrost popularności kanałów elektronicznych jest jednym z powodów ograniczenia etatów i liczby oddziałów.

Zobacz:  Raport rynku pracy - Brexit a języki obce w UK

Więcej na ten temat: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rekord-bankowosci-mobilnej-w-Polsce-7891486.html