Finanse ogólnie

Rekordowej wielkości złota moneta o nominale 10 tys. funtów

10 kilo coin The Royal Mint

The Royal Mint, brytyjska Mennica Królewska, zaprezentowała największą w swojej liczącej 1135 lat historii monetę – ma ona średnicę 20 cm, waży 10 kg, ma nominał 10 tys. funtów i wykonana jest w całości ze złota.

Jej wyprodukowanie zajęło 400 godzin, z czego cztery dni trwało samo polerowanie monety. Została ona stworzona w jednym egzemplarzu, który już został sprzedany anonimowemu kolekcjonerowi za – jak podano – sześciocyfrową sumę.

Rekordowa moneta jest zwieńczeniem kolekcjonerskiej serii Bestie Królowej. W ramach tej serii od 2017 roku wyemitowano 10 monet – o różnej wielkości i nominałach – przedstawiających mityczne stworzenia, których posągi tworzyły szpaler honorowy w Opactwie Westminsterskim w trakcie koronacji Elżbiety II w 1953 roku.

W czwartek (29.04.2021) Royal Mint wyemitowała ostatnią z serii monet, na której umieszczono wszystkie 10 stworzeń. Wybito ją w dziewięciu rozmiarach i nominałach, przy czym wszystkie oprócz jednej, najmniejszej wersji są limitowanymi edycjami.

Zobacz:  Jak Polacy wracają do pracy

To nowy standard bicia monet. Łączymy wielowiekowe techniki z innowacyjną technologią, aby stworzyć wyjątkowe i piękne dzieło sztuki. To największa moneta, jaką kiedykolwiek stworzyła Mennica Królewska i jest świadectwem wiedzy fachowej, kunsztu i umiejętności naszego zespołu” – powiedziała Clare Maclennan, dyrektor oddziału monety okolicznościowej w Mennicy Królewskiej w oświadczeniu dla stacji telewizyjnej CNN.

Rekordową monetę można zobaczyć na krótkim filmie: The Queen’s Beasts 10 Kilo Gold Coin – Meet The Makers