Unia Europejska wzmacnia walkę z z fake newsami

BigTech

Środki prewencyjne

Komisja Europejska przyjęła nowy, zaostrzony kod postępowania ws. walki z fake newsami zwany także „Kodeksem postępowania w zakresie dezinformacji”. Precyzyjnie określa on obowiązki podmiotów z branż internetowych (z szczególnym uwzględnieniem firm z sektora BigTech) dotyczące walki z tego typu treściami. Unijni urzędnicy wyrazili zaniepokojenie wzrostem ilości dezinformacji w Internecie, sugerując zaostrzenie obowiązujących praw już podczas pandemii COVID-19. Prace nad nowelizacją dotychczasowych regulacji przyspieszył również zalew fake newsów dotyczących wojny w Ukrainie, które Rosja sukcesywnie wykorzystuje jako część swojej agresji militarnej.

Jak Unia Europejska chce walczyć z dezinformacją?

Sam „Kodeks postępowania w zakresie dezinformacji” powstał z inicjatywy KE w jeszcze 2018r. i było to pierwsze tego typu porozumienie na świecie, zobowiązujące podmioty działające w branży internetowej do walki z dezinformacją. Obecnie kod podpisało już 34 sygnatariuszy takich jak: Google, Meta, Twitter czy Microsoft, a ich działania będą skupiać się na 5 głównych obszarach:

  • treści sponsorowane (nakłada na podmioty obowiązek ich oznaczania);
  • boty i fake konta (zobowiązuje sygnatariuszy do ich weryfikacji, blokowani i/lub usuwania z serw;
  • przejrzystość i możliwość weryfikacji algorytmów;
  • dostęp do różnorodnych źródeł informacji;
  • monitoring prowadzony przez instytucje badawcze i władze publiczne
Zobacz:  Telefon z Wybrzeża Kości Słoniowej? Nie odbieraj, bo może to dużo kosztować

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16.06.2022r., wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova wyjaśniła, że kod zobowiązuje sygnatariuszy do przekazywania informacji na temat podejmowanych działań w formie comiesięczny/rocznych sprawozdań oraz do ścisłej współpracy z Komisją.

Chociaż nowe regulacje nie przewidują on żadnych kar dla sygnatariuszy, są wspierane przez ustawę o usługach cyfrowych. Po wejściu w życie przepisów niniejszej ustawy za brak reakcji na rozprzestrzenianie się dezinformacji w Internecie zostanie nałożona grzywna w wysokości nawet 6% ich globalnych obrotów przedsiębiorstwa.

źródło: https://koniecznywierzbicki.pl