Czy branża IT wraca do formy sprzed kryzysu?

work coder coding

Ponad połowa managerów IT przyznaje, że boryka się z cięciami budżetowymi – i jest to najczęściej wskazywany przez nich obecnie problem.  Co szósty musiał w tym roku ograniczyć zatrudnienie, a co dziesiąty wciąż stoi przed takim ryzykiem. Jednocześnie globalne wydatki na IT rosną i coraz więcej firm odmraża wstrzymane projekty. Czy branża hi-tech powoli wraca do formy i co to oznacza dla pół miliona pracujących w niej specjalistów?

Mieć ciastko…i zjeść ciastko

Zarządzanie okrojonym budżetem to wyzwanie, na jakie wskazuje większość (57%) liderów IT badanych w lipcu tego roku przez Awareson, firmę doradczą w obszarze nowych technologii. W tych trudnych okolicznościach 37% z nich planuje zwiększenie liczby projektów, 12% przeprowadzi cięcia, a kolejnych 10% wstrzymuje się z decyzjami – tak wynika z najnowszego raportu Awareson „Kto tu dyktuje warunki. Rynek pracy IT i SAP 2024.” Część firm w Polsce powoli wznawia wstrzymane projekty, inne liczą na odbicie na początku przyszłego roku. Wg danych firmy Gartner w 2024 roku inwestycje w IT urosną globalnie o 8,6% do 5,04 bln dolarów, a rynek wierzy, że te prognozy się sprawdzą.

Podwyżki czy cięcia wynagrodzeń?

Przez ostatnie 3 lata stawki w IT rosły o 15-20% rocznie, a w niektórych obszarach technologicznych nawet dwu- czy trzykrotnie. W tym roku wzrosty wyhamowały.

– Nowością z porównaniu z zeszłym rokiem jest otwartość kandydatów na negocjacje stawek: w przypadku rozwojowego i długofalowego projektu z pracą zdalną – kandydaci są skłonni do kompromisu i zejścia ze swych oczekiwań finansowych – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson.

Blisko połowa badanych specjalistów jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia. Najbardziej usatysfakcjonowani są eksperci powyżej 9 lat doświadczenia. W tej grupie wskaźnik zadowolenia wynosi blisko 70%. W przypadku juniorów jest już o połowę niższy. I to właśnie juniorzy najbardziej liczą na podwyżki. Prawie 90% z nich oczekuje wzrostu stawki w ciągu najbliższego roku (dla całej badanej grupy to 79%), z tego aż połowa liczy na podwyżki o ponad 15%. Podobne oczekiwania ma jedynie co piąty ekspert i co czwarty senior. Co na to pracodawcy? Podwyżki planuje blisko 70% firm IT – w większości do 10% czyli poniżej inflacji. 1/3 pracodawców albo utrzyma płace na obecnym poziomie albo będzie zmuszona do cięć. Oczekiwania kandydatów są więc sporo wyższe niż możliwości pracodawców.

Zobacz:  Możliwe podwyżki opłat za bankomaty w Polsce

Specjalistów wciąż brakuje

Mimo zwolnień w branży IT niedobór kandydatów wciąż jest odczuwalny. To drugi najczęściej wskazywany przez managerów problem. I na razie nic nie wskazuje na to, by zniknął. Prognozy wydatków na IT wskazują, że przynajmniej do 2026 roku rynek będzie się borykał z niedoborem specjalistów.

– Z mojego punktu widzenia wciąż największym wyzwaniem jest niedobór adekwatnych kandydatów. Nie mam tu na myśli ludzi znających wszystkie najnowsze wersje stosowanych w projekcie technologii, ale takich, którzy są gotowi się ich nauczyć – mówi w raporcie Awareson Michał Kasprzyk, Head of Alcon Global Services Regional Center.

Mimo spowolnienia, prawie 62% firm rozbudowuje swoje zespoły. Rośnie też popyt
z zagranicy, bo międzynarodowe korporacje sięgają po naszych, wciąż tańszych pracowników. Pojawiają się nowe wyzwania: aplikacji na ogłoszenia jest więcej, ale trudniejsza jest selekcja.

Zobacz:  Katoliccy miliarderzy. Dlaczego nie ma ich w Polsce?

Dane, AI i chmura na topie

Sytuacja kandydatów zależy od doświadczenia i stacku technologicznego.  Seniorzy i eksperci są rozchwytywani. Na gorsze zmienia się za to sytuacja pracowników z doświadczeniem od 2 do 5 lat. Mid developerzy, którzy w zeszłym roku odważnie wychodzili z oczekiwaniami na rynek (czasami wygórowanymi i wyższymi niż seniorzy), teraz są dużo bardziej elastyczni.

Coraz trudniej mają juniorzy. W obliczu spowolnienia, firmy starają się zatrzymywać najbardziej produktywnych pracowników, zwykle samodzielnych seniorów i ekspertów, praktycznie nie tworząc nowych miejsc pracy dla juniorów. To co logiczne w czasie kryzysu, może jednak skutkować zwiększonym niedoborem talentów za rok lub dwa.

– Trudno przewidywać przyszłość, ale rozwój na polu AI sugeruje, że specjaliści od machine learning oraz obszaru data będą coraz bardziej poszukiwani. Nie wygląda jednak na to by stawki w ogłoszeniach o pracę oferowane w branży miały znacząco wzrosnąć w 2024 roku– ocenia Krzysztof Kempiński, autor popularnego podcastu Porozmawiajmy o IT i współzałożyciel portalu SOLID.Jobs z ogłoszeniami o pracę w IT.

Zobacz:  Co piąty Polak zrezygnuje z kredytu lub pożyczki ze względu na pandemię

Jeśli chodzi o technologię – stawki rosną w obszarze ERP, security, cybersecurity oraz dla specjalistów i architektów rozwiązań chmurowych. Wysoko wyceniane są kompetencje związane z AI, Machine Learning i przetwarzaniem danych.

Praca zdalna w centrum uwagi

Raport Awareson pokazuje, że to nie wynagrodzenia będą w najbliższym czasie kluczowe w negocjacjach między kandydatami i pracodawcami, a powrót – przynajmniej częściowy – do biur.

– Praca zdalna to dla liderów IT nie tylko łatwiejszy dostęp do większej puli talentów, ale też wyzwania związane z zarządzaniem zespołami na odległość, oceną efektywności ich pracy, a przede wszystkim ze spadkiem zaangażowania pracowników. Dlatego w badaniu Awareson aż 27% managerów IT zadeklarowało, że będzie chciało zwiększyć obecność specjalistów w biurach w przyszłym roku – mówi Anna Jaglińska-Prawdzik, Head of Marketing w Awareson i koordynatorka badania.

Spotkają opór sporej grupy kandydatów: 26% specjalistów deklaruje, że chce pracować wyłącznie zdalnie, kolejnych 23% dopuszcza obecność w biurze maksymalnie raz w tygodniu. Wyzwaniem będzie nie tylko przekonanie pracowników do częstszej obecności w siedzibie firmy, ale też przemodelowanie zasad budowania kultury, mentoringu i współpracy w zespołach.

Raport Awareson „Kto tu dyktuje warunki? Rynek pracy IT i SAP 2024” powstał na podstawie 4 badań przeprowadzonych w połowie 2023 roku wśród 700 specjalistów IT i SAP oraz 69 firm IT lub z działami IT w Polsce. Można go pobrać bezpłatnie na stronie: www.awareson.com/getthereport