10 funtów brytyjskich (nowe 10 (dziesięć) funtów szterlingów, 10 GBP, 10 funtów polimerowe, £10 note, 10 pound note, tenner) - banknot polimerowy z wizerunkiem Jane Austen na odwrocie i królowej Elżbiety II na awersie. Jest to banknot o drugim najniższym nominale i drugi najmniejszy pod względem wymiarów (ok. 132mm x 69mm), a także drugi z nowej serii polimerowych banknotów emitowanych przez Bank Anglii. Dominujące kolory to brązowy i orange. Został wprowadzony do obiegu (ważny od) 14 września 2017 roku.

Banknot został wydany w 2017 roku, co zbiega się z 200. rocznicą śmierci Jane Austen. Pisarka została pochowana w katedrze w Winchester, która pojawia się na banknocie.

Kim była Jane Austen? Jane Austen (1775-1817) – angielska powieściopisarka, opisująca życie angielskiej klasy wyższej pod koniec XVIII i początku XIX wieku. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, w tym niezliczone adaptacje filmowe i telewizyjne. Odrzucała sentymentalny styl wielu współczesnych pisarzy na rzecz ironii i cynizmu, które wykorzystywała do podkreślania społecznych konwencji ograniczających kobiety. Napisała "Rozważną i Romantyczną”, "Dumę i uprzedzenie”, "Mansfield Park”, "Emmę”, "Northanger Abbey” i "Perswazje”. Zawarte w nich komentarze i mistrzowskie stosowanie zarówno formy mowy zależnej jak i ironii uczyniło z niej jedną z najbardziej wpływowych i szanowanych powieściopisarek w angielskiej literaturze.
Poniższe zdjęcie przedstawia aktualny, nowy banknot 10 funtów brytyjskich (kliknij aby powiększyć).

Nowy Banknot 10 Funtów Szterlingów Brytyjskich - Polimer Przód (£10)(10 pound note polymer front)Nowy Banknot 10 Funtów Szterlingów Brytyjskich - Polimer Tył (£10)(10 pound note polymer back)