10 funtów brytyjskich (£10) - banknot polimerowy z wizerunkiem Jane Austen na odwrocie. W obiegu od 14.09.2017 r. Jest to banknot o drugim najniższym nominale i drugi najmniejszy pod względem wymiarów (ok. 132mm x 69mm), a także drugi z nowej serii polimerowych banknotów emitowanych przez Bank Anglii.

Kim była Jane Austen? Jane Austen (1775-1817) – angielska powieściopisarka, opisująca życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Napisała "Rozważną i Romantyczną”, "Dumę i uprzedzenie”, "Mansfield Park”, "Emmę”, "Northanger Abbey” i "Perswazje”. Zawarte w nich komentarze i mistrzowskie stosowanie zarówno formy mowy zależnej jak i ironii uczyniło z niej jedną z najbardziej wpływowych i szanowanych powieściopisarek w angielskiej literaturze.
Poniższe zdjęcie przedstawia aktualny, nowy banknot 10 funtów brytyjskich (kliknij aby powiększyć).

Polimerowy banknot 10 funtów szterlingów brytyjskich (nowe 10 funtów) - przódPolimerowy banknot 10 funtów szterlingów brytyjskich (nowe 10 funtów) - tył

Poniżej banknot 10 funtów brytyjskich (£10) - papierowy, z wizerunkiem Karola Darwina na odwrocie. W obiegu od 07.11.2000 r. Jest to banknot o drugim najniższym nominale i drugi najmniejszy pod względem wymiarów (ok. 142mm x 75mm) z banknotów emitowanych przez Bank Anglii. Ten banknot został wycofany z obiegu i ostatecznie przestał być prawnym środkiem płatniczym 1 marca 2018 roku.

Kim był Charles Darwin? Karol Robert Darwin (Charles Darwin) (1809-1882) – angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, autor publikacji, w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy - źródło: Wikipedia.
Poniższe zdjęcie przedstawia aktualny, ale już wycofywany banknot 10 funtów brytyjskich (kliknij aby powiększyć).

Banknot 10 funtów szterlingów brytyjskich - papier przódBanknot 10 funtów szterlingów brytyjskich - papier tył