Nowy, polimerowy banknot 50 funtów brytyjskich (nowe 50 (pięćdziesiąt) funtów szterlingów, 50 GBP, 50 funtów polimerowe, £50 note, 50 pound note) - banknot polimerowy z wizerunkiem Alana Turinga, brytyjskiego matematyka i kryptologa na odwrocie i królowej Elżbiety II na awersie. Ten plastikowy (polimerowy) banknot został wprowadzony do obiegu w dniu (ważny od) 23 czerwca 2021 roku. Jest to banknot o najwyższym nominale i największy pod względem wymiarów (ok. 146mm x 77mm), a także ostatni - czwarty z nowej serii polimerowych banknotów emitowanych przez Bank Anglii. Dominujący kolor: czerwony.

Tył banknotu, oprócz wizerunku Alana Turinga, przedstawia motywy z jego pionierskiej pracy z komputerami. Grafika zawiera:

  • Matematyczna tabela i formuły z przełomowego artykułu Turinga z 1936 r., który jest powszechnie uznawany za podstawę informatyki.
  • Maszyna pilotażowa Automatic Computing Engine (ACE), która była jednym z pierwszych komputerów cyfrowych z programami przechowywanymi w pamięci.
  • Taśma Ticker przedstawiająca datę urodzenia Alana Turinga (23 czerwca 1912) w kodzie binarnym.
  • Rysunki techniczne British Bombe - maszyny zaprojektowanej przez Turinga - jednego z podstawowych narzędzi używanych do łamania zaszyfrowanych wiadomości Enigma podczas II wojny światowej.
  • Czerwona folia w kształcie kwiatka na odwrocie banknotu jest oparta na obrazie słonecznika związanym z morfogenetyczną pracą Turinga (badanie wzorów w przyrodzie) w późniejszym życiu.
  • Seria obrazów tła, przedstawiających rysunki techniczne z "The ACE Progress Report".

Kim był Alan Turing? Alan Mathison Turing (23 czerwca 1912 - 7 czerwca 1954) był angielskim matematykiem, informatykiem, logikiem, kryptoanalitykiem, filozofem i biologiem teoretycznym. Turing miał duży wpływ na rozwój informatyki teoretycznej, zapewniając formalizację koncepcji algorytmu i obliczeń za pomocą maszyny Turinga, którą można uznać za model komputera ogólnego przeznaczenia. Turing jest powszechnie uważany za ojca informatyki teoretycznej i sztucznej inteligencji.
Poniższe zdjęcie przedstawia nowy polimerowy banknot 50 funtów brytyjskich (kliknij aby powiększyć).

Nowy Banknot 50 Funtów Szterlingów Brytyjskich - Polimer Przód (£50)(50 pound note polymer front)Nowy Banknot 50 Funtów Szterlingów Brytyjskich - Polimer Tył (£50)(50 pound note polymer back)