Banknot 50 funtów brytyjskich (50 (pięćdziesiąt) funtów szterlingów, 50 GBP, 50 funtów papierowe, £50 note, 50 pound note) z wizerunkami Matthew Boultona i Jamesa Watta na odwrocie i królowej Elżbiety II na awersie. Jest to banknot o najwyższym nominale i o największych rozmiarach (ok. 156mm x 85mm). Dominujący kolor: czerwony. Został wprowadzony do obiegu przez Bank Anglii (ważny od) 02 listopada 2011 roku.

Ten papierowy banknot jest zastępowany nowym, polimerowym banknotem z wizerunkiem Alana Turinga, brytyjskiego matematyka i kryptologa. Nowy polimerowy banknot został wprowadzony do obiegu 23 czerwca 2021 roku. Starym, papierowym banknotem 50 GBP nadal będzie można się posługiwać do czasu, kiedy zostanie ostatecznie wycofamy z obiegu. Data wycofania z obiegu to 30 września 2022 r.

Kim byli Matthew Boulton i James Watt? Matthew Boulton (1728-1809) - był znany z działalności w dwóch głównych obszarach: rozwój, produkcja i sprzedaż maszyn parowych i bicia wysokiej jakości monet. Wspólnik szkockiego inżyniera Jamesa Watta. W okresie ostatnich 25 lat XVIII wieku spółka Boulton & Watt zainstalowała setki silników parowych, które stanowiły wówczas znaczny postęp technologiczny.
James Watt (1736-1819) - szkocki inżynier i wynalazca, twórca kilku kluczowych ulepszeń konstrukcji maszyny parowej, dzięki którym maszyny te zapoczątkowały rewolucję przemysłową - źródło: Wikipedia.
Poniższe zdjęcie przedstawia aktualny banknot 50 funtów brytyjskich (kliknij aby powiększyć).

Banknot 50 funtów szterlingów brytyjskich - papier przód (£50)(50 pound note paper front)Banknot 50 funtów szterlingów brytyjskich - papier tył (£50)(50 pound note paper back)

Nowy, polimerowy banknot 50 funtów

Nowy banknot 50 funtów brytyjskich (nowe 50 (pięćdziesiąt) funtów szterlingów, 50 GBP, 50 funtów polimerowe, £50 note, 50 pound note) - banknot polimerowy z wizerunkiem Alana Turinga, brytyjskiego matematyka i kryptologa na odwrocie i królowej Elżbiety II na awersie. Ten plastikowy (polimerowy) banknot został wprowadzony do obiegu w dniu (ważny od) 23 czerwca 2021 roku. Jest to banknot o najwyższym nominale i największy pod względem wymiarów (ok. 146mm x 77mm), a także ostatni - czwarty z nowej serii polimerowych banknotów emitowanych przez Bank Anglii. Dominujący kolor: czerwony.

Tył banknotu, oprócz wizerunku Alana Turinga, przedstawia motywy z jego pionierskiej pracy z komputerami. Grafika zawiera:

  • Matematyczna tabela i formuły z przełomowego artykułu Turinga z 1936 r., który jest powszechnie uznawany za podstawę informatyki.
  • Maszyna pilotażowa Automatic Computing Engine (ACE), która była jednym z pierwszych komputerów cyfrowych z programami przechowywanymi w pamięci.
  • Taśma Ticker przedstawiająca datę urodzenia Alana Turinga (23 czerwca 1912) w kodzie binarnym.
  • Rysunki techniczne British Bombe - maszyny zaprojektowanej przez Turinga - jednego z podstawowych narzędzi używanych do łamania zaszyfrowanych wiadomości Enigma podczas II wojny światowej.
  • Czerwona folia w kształcie kwiatka na odwrocie banknotu jest oparta na obrazie słonecznika związanym z morfogenetyczną pracą Turinga (badanie wzorów w przyrodzie) w późniejszym życiu.
  • Seria obrazów tła, przedstawiających rysunki techniczne z "The ACE Progress Report".

Kim był Alan Turing? Alan Mathison Turing (23 czerwca 1912 - 7 czerwca 1954) był angielskim matematykiem, informatykiem, logikiem, kryptoanalitykiem, filozofem i biologiem teoretycznym. Turing miał duży wpływ na rozwój informatyki teoretycznej, zapewniając formalizację koncepcji algorytmu i obliczeń za pomocą maszyny Turinga, którą można uznać za model komputera ogólnego przeznaczenia. Turing jest powszechnie uważany za ojca informatyki teoretycznej i sztucznej inteligencji.
Poniższe zdjęcie przedstawia nowy polimerowy banknot 50 funtów brytyjskich (kliknij aby powiększyć).

Nowy Banknot 50 Funtów Szterlingów Brytyjskich - Polimer Przód (£50)(50 pound note polymer front)Nowy Banknot 50 Funtów Szterlingów Brytyjskich - Polimer Tył (£50)(50 pound note polymer back)