W większości krajów to ich banki centralne są upoważnione do emisji narodowej waluty. Są jednak kraje takie jak Wielka Brytania gdzie prawo do emisji waluty mają także niektóre lokalne banki prywatne, np. na terenie Szkocji czy Irlandii Północnej. W Szkocji takie prawo mają trzy banki: Bank of Scotland, Clydesdale Bank i The Royal Bank of Scotland; a w Irlandii Północnej cztery banki: Bank of Ireland, Danske Bank (dawniej Northern Bank), First Trust Bank i Ulster Bank. Banki te wydają własne wersje funtów szterlingów.

Na terenie Zjednoczonego Królestwa legalnym środkiem płatniczym są jedynie te szterlingi, które zostały wyemitowane przez Bank Anglii (Bank of England). Szterlingi wyemitowane przez Szkockie i Irlandzkie banki nie posiadają statusu legalnego środka płatniczego w myśl brytyjskiego prawa, lecz można nimi dokonywać legalnie transakcji i są one dopuszczone do obiegu przede wszystkim na obszarze odpowiednio Szkocji i Irlandii Północnej. Banknoty te krążą też dość swobodnie i w większości przypadków są łatwo akceptowane również w Anglii i Walii, choć w przypadku tych pieniędzy należy się liczyć z tym że sklepy, firmy czy osoby prywatne mają prawo odmówić ich przyjęcia.  W kantorach poza granicami Wielkiej Brytanii wymieniane są one zwykle po kursie niższym niż funt brytyjski lub nie są akceptowane.

Szkockie i Irlandzkie funty mają pełne pokrycie jeden do jednego wobec szterlingów wyemitowanych przez Bank Anglii. Jako ciekawostkę można zauważyć że niektóre z banków emitują dodatkowe nominały banknotów, takie jak 1 funt i 100 funtów, podczas gdy banknoty Banku Anglii denominowane są tylko w postaci 5, 10, 20 i 50 funtów.

Obecne szkockie banknoty

Bank of Scotland emituje banknoty o nominałach £ 5, £ 10, £ 20, £ 50 i £ 100. Obecnie ma dwie serie banknotów w obiegu:

Bridges Series:

Tercentenary Series:

Royal Bank of Scotland emituje banknoty o nominałach £ 1, £ 5, £ 10, £ 20, £ 50 i £ 100.

Clydesdale Bank wydaje banknoty o nominałach £ 5, £ 10, £ 20, £ 50 i £ 100.

Dokładniejsze informacje o szkockich funtach znajdziesz pod linkiem TUTAJ

Banknoty (funty) z Irlandii Północnej

Banknoty emitowane przez Bank of Ireland UK £ 5, £ 10, £ 20, £ 50 i £ 100 i 2 banknoty obecnie emitowane przez Danske Bank.

Więcej o irlandzkich funtach TUTAJ