Nowy, polimerowy banknot 20 funtów brytyjskich (nowe 20 (dwadzieścia) funtów szterlingów, 20 GBP, 20 funtów polimerowe, £20 note, 20 pound note) - banknot polimerowy z podobizną brytyjskiego malarza JMW Turnera na odwrocie i królowej Elżbiety II na awersie. Ten plastikowy (polimerowy) banknot został wprowadzony do obiegu w dniu (ważny od) 20 lutego 2020 roku. Jest to banknot o drugim najwyższym nominale i drugi największy pod względem wymiarów (ok. 139mm x 73mm), a także trzeci z nowej serii polimerowych banknotów emitowanych przez Bank Anglii. Dominujący kolor: fioletowy.

Tył banknotu, oprócz autoportretu JMW Turnera, przedstawia "The Fighting Temeraire", jeden z najbardziej znanych obrazów artysty. Był to hołd dla statku HMS Temeraire, który odegrał znaczącą rolę w zwycięstwie Nelsona w bitwie pod Trafalgarem w 1805 roku.

Jeśli chcesz wysłać pieniądze za granicę, zastanów się nad WISE . To doskonałe narzędzie do wysyłania i otrzymywania pieniędzy za granicą przy niskich opłatach - znacznie tańsze niż korzystanie z lokalnego banku. WISE oferuje również tzw. borderless account (konto bez granic). Usługa ta ma pomóc w rozliczaniu usług, w szczególności dla osób, otrzymujących płatności z różnych krajów na świecie (freelancerów). Borderless account umożliwia otwarcie wirtualnego konta w kilku walutach, które wygląda i działa jak konto w normalnym banku w danym kraju. Wysyłaj pieniądze po rzeczywistym kursie wymiany walut z WISE .

 

Kim był JMW Turner? Joseph Mallord William Turner (1775-1851) – angielski malarz, znany przede wszystkim z romantycznych pejzaży. Uważany za prekursora impresjonizmu. Jego obrazy charakteryzują się pięknymi barwami, głównie żółcieniami. W swych pracach potrafił świetnie uchwycić grę światła. Najbardziej znane prace to "Zachód słońca", "Deszcz, para, szybkość", "Upadek Kartaginy" oraz "Burza śnieżna na morzu". JMW Turner pozostawił po sobie blisko trzydzieści tysięcy prac, wśród których przeważają szkice krajobrazu. Większość z nich (282 płótna olejne, 19 049 szkiców) przekazał w testamencie Galerii Narodowej w Londynie - źródło: Wikipedia.
Poniższe zdjęcie przedstawia nowy polimerowy banknot 20 funtów brytyjskich (kliknij aby powiększyć).

Nowy Banknot 20 Funtów Szterlingów Brytyjskich - Polimer Przód (£20)(20 pound note polymer front)Nowy Banknot 20 Funtów Szterlingów Brytyjskich - Polimer Tył (£20)(20 pound note polymer back)