Banknot 20 funtów brytyjskich (20 (dwadzieścia) funtów szterlingów, 20 GBP, 20 funtów papierowe, £20 note, 20 pound note) z profilem Adama Smitha na odwrocie i królowej Elżbiety II na awersie. Ten papierowy banknot po raz pierwszy został wprowadzony do obiegu (ważny od) 13 marca 2007 roku. Jest to banknot o drugim najwyższym co do wartości nominale i drugi największy co do rozmiarów (ok. 149mm x 80mm) z paierowych banknotów emitowanych przez Bank Anglii. Dominujący kolor: fioletowy.

Banknot ten jest zastępowany nowym polimerowym banknotem wydanym w dniu 20 lutego 2020 r. Starym, papierowym banknotem 20 GBP nadal będzie można się posługiwać do czasu, kiedy zostanie ostatecznie wycofamy z obiegu. Data wycofania z obiegu to 30 września 2022 r.

Na odwrocie banknotu, oprócz wizerunku Adama Smitha, przedstawione są postacie pracowników fabryki i cytat z jednej z jego najsłynniejszych książek - "Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów". W książce tej Smith wykorzystał przykład pracowników fabryki szpilek do opisania korzyści z podziału pracy.

Jeśli chcesz wysłać pieniądze za granicę, zastanów się nad WISE . To doskonałe narzędzie do wysyłania i otrzymywania pieniędzy za granicą przy niskich opłatach - znacznie tańsze niż korzystanie z lokalnego banku. WISE oferuje również tzw. borderless account (konto bez granic). Usługa ta ma pomóc w rozliczaniu usług, w szczególności dla osób, otrzymujących płatności z różnych krajów na świecie (freelancerów). Borderless account umożliwia otwarcie wirtualnego konta w kilku walutach, które wygląda i działa jak konto w normalnym banku w danym kraju. Wysyłaj pieniądze po rzeczywistym kursie wymiany walut z WISE .

 

Kim był Adam Smith? Adam Smith (1723 - 1790) – szkocki myśliciel i filozof, autor "Badań nad naturą i przyczynami bogactwa narodów", dzieła, które było jedną z pierwszych prób usystematyzowania wiedzy na temat historii rozwoju przemysłu i handlu w Europie - źródło: Wikipedia.
Poniższe zdjęcie przedstawia aktualny banknot 20 funtów brytyjskich (kliknij aby powiększyć).

Banknot 20 funtów szterlingów brytyjskich - papier przód (£20)(20 pound note paper front)Banknot 20 funtów szterlingów brytyjskich - papier tył (£20)(20 pound note paper back)

Nowy banknot 20 funtów brytyjskich (nowe 20 (dwadzieścia) funtów szterlingów, 20 GBP, 20 funtów polimerowe, £20 note, 20 pound note) - banknot polimerowy z podobizną brytyjskiego malarza JMW Turnera na odwrocie i królowej Elżbiety II na awersie. Ten plastikowy (polimerowy) banknot został wprowadzony do obiegu w dniu (ważny od) 20 lutego 2020 roku. Jest to banknot o drugim najwyższym nominale i drugi największy pod względem wymiarów (ok. 139mm x 73mm), a także trzeci z nowej serii polimerowych banknotów emitowanych przez Bank Anglii. Dominujący kolor: fioletowy.

Tył banknotu, oprócz autoportretu JMW Turnera, przedstawia "The Fighting Temeraire", jeden z najbardziej znanych obrazów artysty. Był to hołd dla statku HMS Temeraire, który odegrał znaczącą rolę w zwycięstwie Nelsona w bitwie pod Trafalgarem w 1805 roku.

Kim był JMW Turner? Joseph Mallord William Turner (1775-1851) – angielski malarz, znany przede wszystkim z romantycznych pejzaży. Uważany za prekursora impresjonizmu. Jego obrazy charakteryzują się pięknymi barwami, głównie żółcieniami. W swych pracach potrafił świetnie uchwycić grę światła. Najbardziej znane prace to "Zachód słońca", "Deszcz, para, szybkość", "Upadek Kartaginy" oraz "Burza śnieżna na morzu". JMW Turner pozostawił po sobie blisko trzydzieści tysięcy prac, wśród których przeważają szkice krajobrazu. Większość z nich (282 płótna olejne, 19 049 szkiców) przekazał w testamencie Galerii Narodowej w Londynie - źródło: Wikipedia.
Poniższe zdjęcie przedstawia nowy polimerowy banknot 20 funtów brytyjskich (kliknij aby powiększyć).

Nowy Banknot 20 Funtów Szterlingów Brytyjskich - Polimer Przód (£20)(20 pound note polymer front)Nowy Banknot 20 Funtów Szterlingów Brytyjskich - Polimer Tył (£20)(20 pound note polymer back)